Pracujesz głosem? Te wskazówki mogą Ci się przydać…

Pracujesz głosem? Te wskazówki mogą Ci się przydać

Oliwia Kędzierska

Pracujesz głosem? Te wskazówki mogą Ci się przydać…

 

Głos jest narzędziem pracy wielu profesji. Aby służył nam odpowiednio długo, należy o niego odpowiednio dbać. Znajomość poniższych zasad, a także świadomość tego, że ma się wpływ na funkcjonowanie swojego narządu głosu może zapobiec wielu przykrym sytuacjom. Przedstawię Ci kilka cennych rad.

 

  1. Idealnie byłoby, gdyby żadne infekcje układu oddechowego nas nie dotyczyły. Niestety nie da się ich uniknąć w stu procentach. Jednak, jeśli przydarzy Ci się infekcja, pamiętaj, aby nie nadwerężać swojego głosu w czasie jej trwania! Koniecznie udaj się do lekarza, który pomoże w pozbyciu się infekcji. Weź wolne w pracy i zastosuj odpoczynek głosowy. Nadwerężanie głosu w czasie choroby może prowadzić do nieprzyjemnych zmian w krtani i w jej obrębie.
  2. Ważne jest odpowiednie nawilżenie. Dbaj o spożywanie dużej ilości wody, zwłaszcza wtedy, kiedy dużo mówisz.
  3. Pamiętaj, aby w czasie pracy robić sobie przerwy.
  4. Miej na uwadze wszystkie używki, które są szkodliwe dla krtani: alkohol, palenie papierosów, kofeina, teina. Ogranicz je do minimum, a jeśli to możliwe zrezygnuj z nich całkowicie.
  5. Pamiętaj, że pokarmy i napoje, które spożywasz nie mogą być ani zbyt zimne, ani zbyt gorące.
  6. Zadbaj o odpowiednią temperaturę powietrza (18-22 o C) i wilgotność (60-70%) w sypialni, kiedy śpisz, a także w miejscu, w którym pracujesz głosem.
  7. Zdrowie jest najważniejsze. Chodź na badania kontrolne do laryngologa lub foniatry. Niech badanie Twojego narzędzia pracy stanie się rutyną!
  8. Używaj głosu na swojej naturalnej wysokości. Mówienie na wyższej (niż możliwa) lub niższej wysokości jest bardzo obciążające.
  9. Zadbaj o prawidłową postawę podczas wysiłku głosowego: postawa stojąca stabilna w lekkim rozkroku, sylwetka wyprostowana, głowa na naturalnej wysokości wzroku.
  10. Bądź rozluźniony. Dodatkowe napięcia w ciele w czasie mówienia nie są wskazane.
  11. Duże znaczenie w pracy głosem pełni również oddech, który jest podstawą naszego mówienia. Najwydajniejszym sposobem oddychania jest tor przeponowy, w czasie którego zaangażowana jest przepona.

 

Prawidłowa emisja głosu

Jest ona jedną najważniejszych umiejętności, którą powinna posiadać każda osoba zawodowo pracująca głosem. W naszym Centrum prowadzimy konsultacje, a także systematyczne spotkania w celu nauki prawidłowej emisji głosu:

  • wypracowania prawidłowego oddechu torem przeponowym, który jest najwydajniejszym sposobem oddychania
  • wydłużenia fazy wydechowej i ekonomicznego zużywania powietrza w czasie mówienia, dzięki którym będziesz mógł wypowiedzieć dłuższe wypowiedzi na jednym wydechu (bez robienia częstych przerw na oddech)
  • ustalenia prawidłowej wysokości głosu dla danej osoby
  • poprawę dźwięczności, donośności głosu, a także wypracowania umiejętności używania odpowiedniego jego natężenia
  • naukę miękkiego nastawienia głosu, aby długotrwałe mówienie nie było dla Ciebie trudnym i bolesnym doświadczeniem.

 

Bibliografia:

 

  1. Walencik-Topiłko A. (2017, wyd. III). Głos jako narzędzie. Gdańsk: Harmonia Universalis
  2. Tarasiewicz B. (2020). Mówię i śpiewam świadomie. Kraków: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas

Udostępnij:

Zobacz posty o podobnej tematyce
dziecko - terapia on-line
Jąkanie – czy terapia jest konieczna?

Ważna wiadomość dla osoby z jąkaniem Jąkanie dotyczy nie tylko technicznego aspektu mówienia, ale również aspektu emocjonalnego człowieka. Twoje uczucia i przekonania na temat swojego

Dziękujemy za wiadomość.

Już wkrótce skontaktujemy się z Tobą!

Skip to content