Oliwia Kędzierska
Pracujesz głosem? Te wskazówki mogą Ci się przydać…
Głos jest narzędziem pracy wielu profesji. Aby służył nam odpowiednio długo, należy o niego odpowiednio dbać. Znajomość poniższych zasad, a także świadomość tego, że ma się wpływ na funkcjonowanie swojego narządu głosu może zapobiec wielu przykrym sytuacjom. Przedstawię Ci kilka cennych rad.
- Idealnie byłoby, gdyby żadne infekcje układu oddechowego nas nie dotyczyły. Niestety nie da się ich uniknąć w stu procentach. Jednak, jeśli przydarzy Ci się infekcja, pamiętaj, aby nie nadwerężać swojego głosu w czasie jej trwania! Koniecznie udaj się do lekarza, który pomoże w pozbyciu się infekcji. Weź wolne w pracy i zastosuj odpoczynek głosowy. Nadwerężanie głosu w czasie choroby może prowadzić do nieprzyjemnych zmian w krtani i w jej obrębie.
- Ważne jest odpowiednie nawilżenie. Dbaj o spożywanie dużej ilości wody, zwłaszcza wtedy, kiedy dużo mówisz.
- Pamiętaj, aby w czasie pracy robić sobie przerwy.
- Miej na uwadze wszystkie używki, które są szkodliwe dla krtani: alkohol, palenie papierosów, kofeina, teina. Ogranicz je do minimum, a jeśli to możliwe zrezygnuj z nich całkowicie.
- Pamiętaj, że pokarmy i napoje, które spożywasz nie mogą być ani zbyt zimne, ani zbyt gorące.
- Zadbaj o odpowiednią temperaturę powietrza (18-22 o C) i wilgotność (60-70%) w sypialni, kiedy śpisz, a także w miejscu, w którym pracujesz głosem.
- Zdrowie jest najważniejsze. Chodź na badania kontrolne do laryngologa lub foniatry. Niech badanie Twojego narzędzia pracy stanie się rutyną!
- Używaj głosu na swojej naturalnej wysokości. Mówienie na wyższej (niż możliwa) lub niższej wysokości jest bardzo obciążające.
- Zadbaj o prawidłową postawę podczas wysiłku głosowego: postawa stojąca stabilna w lekkim rozkroku, sylwetka wyprostowana, głowa na naturalnej wysokości wzroku.
- Bądź rozluźniony. Dodatkowe napięcia w ciele w czasie mówienia nie są wskazane.
- Duże znaczenie w pracy głosem pełni również oddech, który jest podstawą naszego mówienia. Najwydajniejszym sposobem oddychania jest tor przeponowy, w czasie którego zaangażowana jest przepona.
Prawidłowa emisja głosu
Jest ona jedną najważniejszych umiejętności, którą powinna posiadać każda osoba zawodowo pracująca głosem. W naszym Centrum prowadzimy konsultacje, a także systematyczne spotkania w celu nauki prawidłowej emisji głosu:
- wypracowania prawidłowego oddechu torem przeponowym, który jest najwydajniejszym sposobem oddychania
- wydłużenia fazy wydechowej i ekonomicznego zużywania powietrza w czasie mówienia, dzięki którym będziesz mógł wypowiedzieć dłuższe wypowiedzi na jednym wydechu (bez robienia częstych przerw na oddech)
- ustalenia prawidłowej wysokości głosu dla danej osoby
- poprawę dźwięczności, donośności głosu, a także wypracowania umiejętności używania odpowiedniego jego natężenia
- naukę miękkiego nastawienia głosu, aby długotrwałe mówienie nie było dla Ciebie trudnym i bolesnym doświadczeniem.
Bibliografia:
- Walencik-Topiłko A. (2017, wyd. III). Głos jako narzędzie. Gdańsk: Harmonia Universalis
- Tarasiewicz B. (2020). Mówię i śpiewam świadomie. Kraków: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas