Jąkanie – czy terapia jest konieczna?

dziecko - terapia on-line

Ważna wiadomość dla osoby z jąkaniem

Jąkanie dotyczy nie tylko technicznego aspektu mówienia, ale również aspektu emocjonalnego człowieka. Twoje uczucia i przekonania na temat swojego sposobu mówienia mają istotny wpływ na to, w jaki sposób mówisz! Kiedy odczuwasz negatywne emocje w związku z jąkaniem, próbujesz go unikać za wszelką cenę. To całkiem naturalne, że próbujemy unikać tego, co jest dla nas trudne. Jednak w takiej sytuacji powstaje błędne koło.

 

Błędne koło w jąkaniu

Kiedy nie akceptujesz swojego jąkania i próbujesz go unikać, zaczynasz walczyć z jąkaniem. Twoje ciało: ręce, nogi, tułów, twarz szukają sposobu na płynne mówienie za wszelką cenę, co prowadzi do powstawania bloków i napięć. Im większy wysiłek będziesz wkładać w to, żeby się nie jąkać, tym napięcie w ciele będzie bardziej dokuczliwe. Z kolei właśnie te bloki i zająknięcia z napięciem znów powodują lęk i negatywne emocje.

 

Wiedza, zrozumienie i akceptacja

Jak pisze Robert W. Quesal są 3 składowe, których wprowadzenie w życie ułatwia mówienie z jąkaniem. Są to: wiedza, zrozumienie i akceptacja.

Dzięki rzetelnej wiedzy dokładnie znasz zjawisko jąkania i wiesz, jak ono działa, co może dać Ci poczucie bezpieczeństwa, a nie całkowitej nieprzewidywalności. Natomiast dzięki zrozumieniu jąkania i własnych potrzeb łatwiej będzie Ci sobie z nim radzić w codziennym życiu.

 

Bardzo ważnym aspektem jest akceptacja. Terapia jąkania to nie tylko nauka technik mówienia, ale również praca nad własnymi emocjami i postawami wobec jąkania. Kiedy będziesz w stanie zaakceptować swój sposób mówienia, czynność ta będzie przychodziła Ci łatwiej. W tej sytuacji zaczniesz koncentrować się na tym, CO chcesz powiedzieć, a nie na tym JAK to powiedzieć.

 

Wsparcie ze strony innych

Możesz porozmawiać o swoim jąkaniu z kimś dla ciebie bliskim. Opowiedz mu o tym, kiedy doświadczasz najwięcej trudności, a kiedy najmniej. Powiedz mu, jak się wtedy czujesz. Poszerzanie świadomości na temat jąkania w społeczeństwie jest również bardzo ważne, ponieważ tylko dzięki temu ludzie będą wiedzieli, czy mogą Ci jakoś pomóc i jeśli tak, to w jaki sposób. Nie chowaj się ze swoim jąkaniem sam w kącie.

Możesz jąkać się i nie chcieć terapii

Jąkanie jest czymś, co prawdopodobnie zostanie z Tobą na zawsze. Terapia ma na celu naukę technik ułatwiających radzenie sobie z jąkaniem i mówienie bez napięcia. Jednak ma ona sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy tego chcesz. Jeśli nie czujesz się gotowy na konfrontację z jąkaniem lub po prostu się nim nie przejmujesz – wcale nie musisz iść na terapię!

 

Bibliografia

  1. Robert W. Quesal (2015). Wiedza, zrozumienie i akceptacja. [w:] Stephen B. Hood (red.) Jąkanie – eksperci radzą. Z doświadczeń własnych i zawodowych 28 specjalistów. Katowice: Centrum Logopedyczne
  2. Carolyn Cheasman, Rachel Everard (2021). Akceptacja a jąkanie. [w:] Dialog bez barier – kompleksowa interwencja logopedyczna w jąkaniu. Fundacja Wiedzy i Dialogu Społecznego Agere Aude
  3. Malcolm Fraser (2010). Autoterapia jąkania. Stuttering Foundation of America

Udostępnij:

Zobacz posty o podobnej tematyce
Zrozumieć zaburzone rozumienie
Problemy z pamięcią po incydentach mózgowych

Czy mam problemy z pamięcią? Zaburzenia pamięci po incydentach neurologicznych Różnego rodzaju problemy neurologiczne, takie jak udar mózgu, pęknięcie tętniaka czy demencja, mogą wpływać na

dziecko - terapia on-line
Jąkanie – czy terapia jest konieczna?

Ważna wiadomość dla osoby z jąkaniem Jąkanie dotyczy nie tylko technicznego aspektu mówienia, ale również aspektu emocjonalnego człowieka. Twoje uczucia i przekonania na temat swojego

Dziękujemy za wiadomość.<br

Już wkrótce skontaktujemy się z Tobą!

Skip to content