Głos to nasza wizytówka!

Głos to nasza wizytówka!

Czy możesz powiedzieć, że Twój głos jest brzmiący, doniosły, głęboki, przyjemny w słuchaniu? A może raczej określiłbyś/ określiłabyś go jako chrypliwy, piskliwy, nieprzyjemny – chory? To, jak brzmi nasz głos, wiele o nas mówi. Niektórzy mogą stwierdzić, że chrypka w głosie ma coś pociągającego w sobie…ale czy na pewno możemy powiedzieć, że symptom niewłaściwej pracy fałdów głosowych, w konsekwencji prowadzący do wielu chorób, może być czymś dobrym? Poza tym, czy Ty jako słuchacz byłabyś/byłbyś w stanie słuchać np. przez 2 godziny skrzeczącego, ochrypłego głosu?

Jak nasza mowa wpływa na jakość życia

Śmiało można również powiedzieć, że to, jak mówimy, wpływa na jakość naszego życia. Liczne badania z zakresu biznesu, marketingu czy komunikacji mówią wprost o tym, jak przez pryzmat naszej mowy jesteśmy odbierani przez potencjalnego szefa czy klienta. Pozwolę sobie przytoczyć doświadczenie opisane w jednej z książek O. Niebuhr, R. Skarnitzl i L. Tyleckovej: grupie badawczej przedstawiono 12 nagrań tego samego fragmentu tekstu przeczytanego przez różne osoby. Badani stwierdzili, że za głosami określonymi przez nich jako donośne, równomiernie brzmiące, ciepłe stoją ludzie sukcesu, inteligentni i towarzyscy, natomiast za głosami ochrypniętymi, cichymi – ludzie chorowici, słabi, niezdecydowani.

Co wpływa na jakość naszego głosu ?

Z pewnością na jakość naszego głosu wpływa wiele czynników takich, jak: stres, sposób odżywiania, jakość snu czy używki, ale to my mamy wybór: czy akceptujemy te problemy, zostawiamy je i czekamy, aż doprowadzą nas do ciężkich chorób czy może pragniemy coś z tym zrobić? Objawy takie, jak uczucie napięcia w gardle, łamanie się lub drżenie głosu niewywołane emocjami, szybka męczliwość czy zanikanie głosu nie są naturalnymi zjawiskami i świadczą o złym jego stanie. W wielu przypadkach brak reakcji na takie symptomy może prowadzić nie tylko do trwałej utraty zdrowia, ale także do niemożności wykonywania dotychczasowych aktywności zawodowych. Jeśli czujesz jedną z wyżej wymienionych dolegliwości lub chcesz po prostu poprawić jakość swojego głosu, wzmocnić go i znaleźć swoje naturalne brzmienie – trening głosowy jest dla Ciebie. Tak, jak już wspomniałem wcześniej – na jakość głosu wpływa wiele czynników – zatem terapia/ trening głosu musi zakładać podejście holistyczne. Nie da się pracować jedynie nad zdrowym wydobyciem dźwięku i zwiększeniem jego rezonansu, jeśli np. czujemy spięcie brzucha, barków (przez co nasz oddech jest płytki) czy szyi (przez co napinamy krtań, język). Wynika z tego, że pracując nad emisją, nie możemy zapominać o postawie ciała. Ważna jest także odpowiednia dieta – taka, która nie spowoduje obciążających głos dolegliwości, np. refluksu. Pochylenie się nad tymi sprawami można uznać za pierwszy – pośredni element treningu głosu. Gdy uzyskamy świadomość swojego ciała – wprowadzimy zdrowe nawyki, zrelaksujemy się, nauczymy prawidłowego oddychania, możemy gładko przejść do treningu bezpośredniego, w którym warto zadbać o rozluźnienie warg, sprawną i precyzyjną pracę języka, wzmocnienie rezonansu, wzmocnienie mięśni krtani, a na końcu sprawną dykcję.

Jak długo może trwać trening/rehabilitacja głosu?

Jest to w dużej mierze uzależnione od rodzaju problemu, przez jaki rozpoczyna się ćwiczenia. Jednak z pewnością najważniejszymi elementami wpływającymi na długość terapii jest po pierwsze: silne przekonanie o wartości i celowości tego postępowania, po drugie: wytrwałość we wprowadzaniu nowych nawyków i ćwiczeń do codziennego życia. To w dużej mierze zależy od Ciebie, czy czas pracy nad głosem będzie trwał dwa czy sześć miesięcy. Należy jednak pamiętać, że nauka prawidłowej emisji jest procesem, który z odrobiną determinacji i cierpliwości pozwoli Ci osiągnąć efekty, które z pewnością przełożą się na wiele dziedzin Twojego życia.

Bibliografia:

  1. A. Kacprzak (2020): Głos jak dzwon
  2. J. Krassowski (1990): Higiena głosu śpiewaczego. Gdańsk: Akademia Muzyczna im.

Stanisława Moniuszki w Gdańsku

Udostępnij:

Zobacz posty o podobnej tematyce
Porozmawiajmy o terapii mowy dzieci

Na podstawie wywiadów z rodzicami podczas badań okazuje się, że wielu logopedów wciąż popełnia te same błędy. Błąd 1. Nierzetelna diagnoza. Skrupulatna diagnoza to podstawa

Porozmawiajmy o karmieniu dziecka

Wielu rodziców popełnia te same błędy. Błąd#1 Brak decyzji o podcięciu wędzidełka języka u dziecka. Bez podcięcia wędzidełka języka, Twój maluch będzie miał problemy ze

Skip to content