Zaburzenia połykania mogą wystąpić u osób w każdym wieku i mieć różne podłoża. Czasem przyczyną są przykurcze lub choroby, innym razem problemy natury psychicznej. Niezależnie od powodów, które uaktywniają zaburzenia połykania, terapia u specjalistów (np. w CDITN w Gdańsku) z pewnością przyniesie pacjentowi ulgę i ułatwi codzienne funkcjonowanie.
Zaburzenia połykania – jeden problem, różne oblicza. Rozwiązanie – terapia w Gdańsku
Zaburzenia połykania to inaczej dysfagia. Oznaczają one trudności lub czasem zupełną niemożność transportowania pokarmów z jamy ustnej do żołądka. Osoby cierpiące na tę przypadłość często uskarżają się na uczucie zalegania kęsów pokarmowych w przełyku lub obawę związaną z zakrztuszeniem. Późniejszym etapom dysfagii często towarzyszą wymioty i zgaga. Na szczęście społeczeństwo jest coraz bardziej świadome, że z tego typu problemami należy zwracać się do specjalistów. W gdańskim Centrum Diagnozy i Terapii Neurologopedycznej oferujemy terapię zaburzeń połykania, która przyniesie ulgę osobom przejawiającym trudności z zakresu szerokopojętej dysfagii.
Przyczyny dysfagii mogą być zróżnicowane. Wśród nich wyróżnia się: wady rozwojowe, zaburzenia funkcjonowania gruczołów ślinowych, nowotwory obszaru jamy ustnej i początkowego odcinka przewodu pokarmowego, uszkodzenie tkanki nerwowej spowodowane np. udarem lub urazem głowy, stwardnienie rozsiane, przetokę tchawiczo-przełykową, grzybicę lub stany zapalne gardła albo jamy ustnej, zaburzenia świadomości, nerwice lub podłoże psychiczne. Poza leczeniem farmakologicznym, lekarz prawdopodobnie zaleci wizytę u neurologopedy.
Terapia zaburzeń połykania – kiedy jest potrzebna?
CDITN w Gdańsku pomaga pacjentom znajdującym się w różnych stadiach zaawansowania choroby. Warto jednak, w trosce o swoje zdrowie, jak najwcześniej zwrócić się do specjalistów o pomoc. Objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę, na początku są trudne do wychwycenia, ale jeśli nawracają, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Co powinno nas zaniepokoić? Powtarzająca się czkawka, chrypka i/lub zgaga, kaszel, a także trudności w przełykaniu pokarmu (ból, poczucie, że nie jest się w stanie przełknąć kęsa). W późniejszym etapie dysfagii może pojawić się także ślinotok i wymioty, częste zachłyśnięcia podczas spożywania pokarmów i wydłużony czas jedzenia, ulewanie, łzawienie oczu.
Pierwszym krokiem jest zawsze wizyta u lekarza i pomoc na poziomie farmakologicznym, a także skierowanie na odpowiednie badania. Następna w kolejności jest terapia zaburzeń połykania, coraz częściej proponowana przez specjalistów – neurologopedów (mogą ich Państwo odnaleźć w Gdańsku, w Centrum Diagnozy i Terapii Neurologopedycznej).
Mobilna terapia zaburzeń połykania – Gdańsk i okolice
Wiemy, że zaburzenia połykania mogą być uciążliwe, a nawet niebezpieczne dla zdrowia. Na szczęście terapia dostępna w dużych miastach (np. Gdańsk) pozwala skutecznie radzić sobie z tym problemem. Jeśli z różnych powodów nie są Państwo w stanie pojawić się w naszym gabinecie w Gdańsku lub Borowie, oferujemy dojazd do pacjentów. Nasi neurologopedzi, po uprzedniej diagnozie, mogą poprowadzać terapię w Państwa domu, co jest ogromnym udogodnieniem, kiedy pacjent jest osobą starszą lub przewlekle chorą. Terapia w miejscu zamieszkania sprawdza się także w przypadku dzieci, które swobodniej czują się w znanym im otoczeniu.
Centrum Diagnozy i Terapii Neurologopedycznej oferuje pomoc z rąk doświadczonych neurologopedów, którzy profesjonalnie podejdą do Państwa problemu i zaprezentują ćwiczenia, które można wykonywać samodzielnie, by usprawnić pracę początkowego odcinka przewodu pokarmowego i ograniczyć przykre objawy zaburzeń połykania. Terapia obejmuje m.in. ćwiczenia artkulacyjne, ćwiczenia języka, policzków, warg i żuchwy, ćwiczenia fonacyjne oraz oddechowe. Terapia dysfagii wspierana jest również logopedycznymi narzędziami, tj. wibrator logopedyczny, szpatułki smakowe, tubki żuchwowe oraz specjalistyczne gryzaki. Centrum Diagnozy i Terapii Neurologopedycznej (przy braku przeciwwskazań) proponuje elektrostymulację IONOSON. Takie kompleksowe oddziaływania sprawiają, że terapia zaburzeń połykania cieszy się coraz większą popularnością i poprawia jakość życia pacjentów.