Masaż logopedyczny – czym jest i kiedy powinno się go stosować?

Masaż logopedyczny to zespół sposobów pobudzania okolicy ustno-twarzowej, który po uprzednim przeszkoleniu przez specjalistę i przy braku przeciwskazań do samodzielnej pracy, można wykonać z pacjentem w domu. Masaż realizujemy najlepiej na około 30 minut przed posiłkiem, codziennie. Stanowi on rodzaj biernych ćwiczeń logopedycznych. Masaże (szczególnie wewnętrzny masaż artykulatorów) są dla dziecka/osoby dorosłej często nieprzyjemne, dlatego należy wykonywać je z dużym wyczuciem, nawiązując wcześniej dobry kontakt z pacjentem.

Celem masażu logopedycznego jest m.in. usprawnienie motoryki narządów artykulacyjnych, zmniejszenie nadwrażliwości okolic twarzoczaszki i jamy ustnej pacjenta. Pomaga on również przy nauce prawidłowego oddychania i  jedzenia (ssanie, żucie, gryzienie, połykanie i jedzenie). Prawidłowo wykonany masaż zmniejsza nadwrażliwość jamy ustnej oraz śluzówki, a także wspiera terapię nadmiernego ślinienienia się.

Kiedy warto wdrożyć regularne masaże logopedyczne? Są one polecane dla osób w każdym wieku, u których obserwuje się zaburzenia z zakresu integracji sensorycznej, wzmożone lub obniżone napięcie mięśni twarzoczaszki i wnętrza jamy ustnej, asymetryczne ułożenie warg, policzków i dziąseł. Rekomenduje się je w przypadku małych pacjentów przejawiających trudności z zakresu przyjmowania pokarmów, oddychających przez usta lub wykazujących nadwrażliwość okolic jamy ustnej.

Jednym z elementów składających się na masaż logopedyczny jest ustno – twarzowa terapia regulacyjna według Castillo-Moralesa, polegająca na stymulacji punktów neuromotorycznych twarzy. Stosowanie metody ma na celu zwiększenie kontroli pacjenta nad mięśniami twarzy, pomoc w podjęciu funkcji ruchów mimicznych, artykulacyjnych, jedzenia, picia.

Regularnie wykonywane masaże logopedyczne to ponadto szansa na lepszą wymowę.

Masaż logopedyczny – Gdańsk zaprasza do specjalistów z CDITN

Neurologopedzi Centrum Diagnozy i Terapii Neurologopedycznej to osoby, którym warto zaufać. Są profesjonalistami oraz posiadają aktualną wiedzę, nieustannie poszerzaną na szkoleniach. Każdego dnia wykorzystują ją w praktyce, dzięki czemu będą mogli udzielić Państwu rzetelnych porad oraz postawią adekwatną diagnozę.

Masaż logopedyczny jest ściśle związany ze specyfiką pracy neurologopedy. Pacjenci z Gdańska lub Borowa mogą pojawić się w naszych gabinetach osobiście. W razie problemów z dojazdem służymy pomocą mobilnie – dojeżdżamy do pacjenta pod wskazany adres. To rozwiązanie pozwala na usunięcie barier i daje możliwość skorzystania z pomocy neurologopedy każdej potrzebującej osobie. Jesteśmy dumni, że nasze oddziaływania (w tym te, włączające masaż logopedyczny) odbywają się w różnych miejscach (w gabinetach: Gdańsk, Borowo oraz domach pacjentów na terenie trójmiasta i okolic). Dzięki temu wykwalifikowani neurologopedzi pracują zgodnie z ideą swojej profesji – blisko pacjenta, ze zrozumieniem jego potrzeb.

Pokażemy Ci, jak wykonywać masaż logopedyczny samodzielnie

Jedną z niezastąpionych zalet wizyty u neurologopedy jest nabycie umiejętności prawidłowego wykonywania masażu logopedycznego u pacjenta, który przejawia trudności realizacyjne i wymaga dodatkowego, biernego wspomagania. Jeśli jesteś z Gdańska, Borowa lub okolic, polecamy umówienie się na spotkanie z naszymi specjalistami z CDITN. Omówią oni oraz zaprezentują, jak prawidłowo pracować z pacjentem w domu. By zwiększyć efektywność działań, należy pamiętać o systematyczności w ich prowadzeniu.