Porażenie nerwu twarzowego to przypadłość, która może mieć różne podłoża, jednak w zdecydowanej większości przypadków nie da się ustalić przyczyny (mówimy wtedy o porażeniu samoistnym, tzw. porażenie Bell’a). Rokowania dla pacjentów z tą przypadłością mogą być pomyślne, o ile szybko zostanie wdrożone specjalistyczne, wielotorowe leczenie oraz rehabilitacja.
Porażenie nerwu twarzowego oraz rehabilitacja. Specjaliści w Gdańsku
Porażenie nerwu twarzowego objawia się niedowładem twarzy i częściowym lub zupełnym brakiem mimiki, widoczną asymetrią, opadaniem kącika ust, bólem ucha, a także niekiedy ślinieniem się. Utrudnione lub niemożliwe są proste czynności, takie jak dmuchanie, gwizdanie, marszczenie czoła czy domykanie powiek.
Lekarz stawia diagnozę na podstawie badania pacjenta i obrazu klinicznego. Wówczas leczenie powinno być podjęte jak najszybciej, aby ułatwić całkowity powrót do zdrowia. Należy pamiętać, że porażenie nerwu twarzowego jest dolegliwością, która często nawraca, dlatego tak ważna jest rehabilitacja. W dużych miastach, takich jak Gdańsk, znajdą Państwo najlepszych specjalistów w tej dziedzinie. Zapraszamy do skorzystania z wiedzy i doświadczenia neurologopedów z CDITN, którzy mogą udzielić Państwu lub Państwa bliskim pomocy na najwyższym poziomie. Terapia neurologopedyczna jest w tym przypadku równie ważna jak leczenie farmakologiczne.
Porażenie nerwu twarzowego to przypadłość, która jest uciążliwa dla pacjentów nie tylko ze względu na utrudnione codzienne funkcjonowanie, ale też przez aspekt psychiczny i społeczny. Problemy z komunikowaniem się i brak mimiki mają duży wpływ na kontakty międzyludzkie i samopoczucie pacjenta, u którego wystąpiło porażenie nerwu twarzowego. Tym ważniejsza jest odpowiednio wczesna rehabilitacja pod okiem specjalisty. Zapraszamy do CDITN w Gdańsku, Borowie lub do umówienia się na wizytę z dojazdem do Państwa domu. Ta ostatnia możliwość jest szczególnie cenna, gdy pacjentem jest osoba starsza lub mająca problemy z poruszaniem się.
Jak wygląda leczenie porażenia nerwu twarzowego?
Leczenie porażenia nerwu twarzowego odbywa się u specjalistów (najłatwiej znaleźć ich w dużych miastach, np. Gdańsku). Przebieg leczenia w dużej mierze zależy od podłoża problemu. Aby je określić, należy poznać przyczynę wystąpienia schorzenia.
Jak wspomnieliśmy na początku, większość przypadków porażenia nerwu twarzowego ma przyczynę niewiadomego pochodzenia, co może utrudniać leczenie. Czasem jest wynikiem konkretnych schorzeń i może być nabyte lub wrodzone. Wśród podłoży porażenia nerwu twarzowego wyróżniamy m.in.: udar mózgu, przebytą boreliozę, półpaśca, cukrzycę, stwardnienie rozsiane, nowotwory ślinianki przyusznej, nadczynność tarczycy, mononukleozę czy powikłania po operacjach przeprowadzanych w obrębie głowy. To tylko część czynników – jak widać, są one bardzo zróżnicowane, dlatego tak ważne jest, by leczenie porażenia nerwu twarzowego dobierane było indywidualnie.
Leczenie opiera się na współpracy wielu specjalistów, głównie z dziedziny neurologii i onkologii. Nieocenione jest także szybkie wdrożenie szeroko pojętej rehabilitacji: masaży, ćwiczeń mięśni mimicznych oraz zabiegów fizykalnych (naświetlanie lampą solux, biostymulacja laserowa, elektrostymulacja, kinesiotaping).
Warto wiedzieć, że regularna rehabilitacja w przypadku porażenia nerwu twarzowego zapobiega powstawaniu trwałych przykurczów mięśni. Co ważne, sami pacjenci podkreślają, że w leczeniu porażenia nerwu twarzowego dużą rolę odegrał ich rehabilitant (coraz częściej neurologopeda) oraz sumienne stosowanie się do jego zaleceń. Zachęcamy do współpracy z neurologopedami CDITN, którzy udzielą Państwu niezbędnych porad i wskazówek oraz wprowadzą odpowiednie oddziaływania, pomocne w powrocie do zdrowia.