5 powodów, dla których warto dbać o mowę i wspomagać rozwój językowy Twojego dziecka

093(1)

Skuteczna komunikacja to nie tylko łatwość wyrażania swoich potrzeb, nazywania emocji czy uczuć.

Dzięki sprawnościom językowym dziecko buduje pewność siebie, tworzy relacje i potrafi rozwiązywać problemy.

Jeśli zauważasz u swojego malucha trudności z rozwojem mowy, niepokoi Cię mały zasób słów, masz wrażenie, że niektóre wypowiadane przez niego głoski powinny brzmieć inaczej – nie czekaj, warto skonsultować się z logopedą/ neurologopedą.

A może Twoje dziecko jest już nieco starsze i dotąd nie udało się rozwiązać jego trudności z mową? Zmaga się z wadą artykulacji, jąkaniem lub nieprawidłową pozycją spoczynkową języka, przez co leczenie ortodontyczne nie jest skuteczne? Nic straconego!

Na to, w jaki sposób jesteśmy odbierani wpływa nie tylko CO mówimy, ale również JAK. Dobrze więc zadbać o ten ważny aspekt w rozwoju naszych dzieci.

Poniżej 5 istotnych powodów, dla których warto zwrócić szczególną uwagę na prawidłowy rozwój mowy dziecka:

Powód 1. Zrozumiałość wypowiedzi -> skuteczność -> satysfakcja dziecka/ brak frustracji

To jasne. Jeśli dziecko mówi wyraźnie, prawidłowo realizuje głoski języka polskiego, tym jego wypowiedzi są bardziej zrozumiałe dla otoczenia, dzięki czemu jego komunikacja jest skuteczna. U dzieci, które mają z tym trudność pojawia się złość i frustracja, że nie potrafi uzyskać tego, czego potrzebuje.

Powód 2. Budowanie relacji

Rodzice dzieci, które przejawiają opóźnienie w rozwoju mowy często podkreślają, że w wyniku trudności z mową ich syn/ córka bawi się sam/ sama a inne maluchy nie chcą z nimi spędzać czasu, bo się nie mogą dogadać. W późniejszym okresie życia też to łatwo zauważyć – mniej komunikatywne osoby mają większe trudności z łatwym nawiązywaniem znajomości.

Powód 3. Duma i pewność siebie

Dziecko, które nie ma trudności z mową, od najmłodszych lat odnosi sukcesy na tym polu – wyraźnie opowiada i jest słuchane, recytuje wierszyki, jest chwalone za swoje wypowiedzi a to buduje pewność siebie.

Powód 4. Większa szansa na brak problemów z nauką (szczególnie czytania i pisania)

Dzieciom, które nie mają trudności z mową i komunikacją łatwiej rozpoznawać litery, łączyć je w wyrazy a potem w zdania. Występuje również większa szansa na brak problemów z ortografią. Tym samym nauka czytania i pisania przebiega prościej a to może mieć ogromny wpływ na stosunek dziecka do książek i edukacji w ogóle.

Powód 5. Przyszłość to kompetencje miękkie

Mimo rozwoju nowoczesnych technologii mówi się, że kluczowe umiejętności rzutujące na to, jak człowiek będzie sobie radził w zmieniającym się świecie zawierają się w tzw. kompetencjach miękkich, do których zaliczają się sprawności językowe. To one sprawiają, że niezależnie od roli czy branży a także etapu, na jakim się znajdujemy (uczeń w szkole, pracownik czy właściciel firmy) możemy sobie znakomicie radzić, osiągając cele, budując wartościowe relacje i rozwiązując problemy.

Jeśli zależy Ci na rozwoju mowy i komunikacji swojego dziecka i patrzysz na tę tematykę szerzej, rozumiejąc, jak ważną rolę w życiu człowieka pełni język, skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy!

Wejdź na naszą stronę i rozpocznij współpracę z Centrum Diagnozy i Terapii Neurologopedycznej.

 

 

Udostępnij:

Zobacz posty o podobnej tematyce
Porozmawiajmy o terapii mowy dzieci

Na podstawie wywiadów z rodzicami podczas badań okazuje się, że wielu logopedów wciąż popełnia te same błędy. Błąd 1. Nierzetelna diagnoza. Skrupulatna diagnoza to podstawa

Porozmawiajmy o karmieniu dziecka

Wielu rodziców popełnia te same błędy. Błąd#1 Brak decyzji o podcięciu wędzidełka języka u dziecka. Bez podcięcia wędzidełka języka, Twój maluch będzie miał problemy ze

Dziękujemy za wiadomość.

Już wkrótce skontaktujemy się z Tobą!

Skip to content